Przygotowanie powierzchni do nałożenia warstwy wykończeniowej

Aby przygotować drewnianą powierzchnię do nałożenia warstwy wykończeniowej, przede wszystkim określ, z jakim rodzajem drewnianej powierzchni masz do czynienia.

DREWNO NOWE, SUROWE, NIEZABEZPIECZONE WCZEŚNIEJ ŻADNYMI ŚRODKAMI

Powierzchnię należy doprowadzić poprzez szlifowanie do pełnej gładkości (papier ścierny 120) i odpylić.

PRZY DREWNIE WCZEŚNIEJ JUŻ POKRYTYM LAZURĄ

Zaczynamy od oceny stanu powłoki. Jeśli powłoka lazury jest w stanie nienaruszonym, wystarczy zmatowić powierzchnię (papier ściernym 120–180) i odpylić.

DREWNO LAKIEROWANE LUB MALOWANE

Starą warstwę usuwamy za pomocą Środka do usuwania starych powłok V33, a następnie przeszlifowujemy aż do odsłonięcia surowego drewna.

DREWNO TŁUSTE

Przygotowanie drewna zależy od tego, gdzie będzie ono wykorzystywane:

-> w przypadku elewacji drewno tłuste najlepiej odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub nałożyć podkład na trudne gatunki drewna,
-> gdy z drewna tłustego (np. egzotycznego) wykonany jest parkiet, należy zabezpieczyć je podkładem do egzotycznych gatunków drewna.

 DREWNO TWARDE

Przygotowanie drewna zależy od tego, gdzie to drewno będzie wykorzystywane:

-> w przypadku elewacji, mebli itp., drewno twarde można zabezpieczyć lazurą, lecz nakładając pierwszą warstwę, produkt należy rozcieńczyć do 10% (lazurę wodną – wodą, lazurę rozcieńczalnikową – benzyną lakową),
-> w przypadku zastosowania drewna twardego do parkietu, przed nałożeniem lakieru do parkietu należy nałożyć lakier podkładowy typu Capon.

Możliwość komentowania jest wyłączona.