Olej czy wosk do parkietu?

Woskowanie oraz olejowanie to jedne z najstarszych metod zabezpieczenia podłóg drewnianych. Mają one swoich zwolenników oraz przeciwników, zarówno wśród użytkowników, jak i parkieciarzy.

Woskowanie to sposób powierzchniowego zabezpieczenia podłóg, za pomocą wosków naturalnych lub syntetycznych. Woski naturalne otrzymuje się z roślin oraz z minerałów, woski syntetyczne – z węglowodorów oraz z chemicznej przemiany wosków naturalnych.

Uzyskana z wosków naturalnych powłoka jest odwracalna, co oznacza że można ją usunąć za pomocą rozpuszczalników (np. terpentyny). Metoda zabezpiecza drewno w sposób naturalny, tzn. „oddaje” drewnu to co znajdowało się wcześniej w drzewie, np. naturalne woski. Powłoka woskowa pozwala na zachowanie bezpośredniego kontaktu z surowym drewnem, pozwala czuć ciepło drewna, czego nie da się uzyskać poprzez lakierowanie podłóg. Woskowanie jest polecane do pomieszczeń użytkowanych przez alergików. Wosk ma właściwości antystatyczne. Drewno nim pokryte ma wpływ na mikroklimat pomieszczenia -  reguluje wilgotność w pomieszczeniach, oddaje i pobiera nadmiar wilgoci. Zaletą wosku jest możliwość częściowej renowacji, bez konieczności cyklinowania podłogi. Jest to produkt szybko schnący, co pozwala wykończyć podłogę w ciągu jednego dnia.  Jego wadą jest częstotliwość renowacji (częściej jak przy powłokach lakierniczych). Nie zaleca się także nakładania wosku w pomieszczenia mokrych.

Mówi się o dwóch metodach aplikacji wosku:  na gorąco oraz na zimno. Metoda na gorąco przeprowadzana jest przy zastosowaniu specjalnego wosku, który jest podgrzewany w maszynie nakładającej. Najczęściej stosowaną metodą jest aplikacja produktów woskowych na zimno. Woski takie oferowane są w postaci gotowej do nakładania – w formie pasty lub w stanie płynnym. Metoda na zimno polega na nasyceniu porów drewna woskiem, aplikując go pędzlem, tamponem lub mechanicznym padem. Po odparowaniu rozpuszczalników wosk musi być polerowany. Wosk można nakładać na powierzchnie surowe, bejcowane jak również może być stosowany do konserwacji powłok lakierniczych (nadanie właściwości antypoślizgowych).

Drugą grupę naturalnych produktów do podłóg drewnianych stanowią oleje. Rozróżniamy oleje jedno lub dwukomponentowe, olejo-woski, oleje rozpuszczalnikowe, z małą ilością rozpuszczalnika lub oleje wodorozcieńczalne (gdzie woda służy jako katalizator).

Rozróżnić można oleje bezbarwne jak i oleje koloryzujące. W odróżnieniu od wosku produkty te można nazwać środkami impregnującymi drewno. Olej wnika w głąb drewna, impregnuje je i nadaje drewnu właściwości hydrofobowe. Dlatego też drewno olejowane może być stosowane w pomieszczeniach mokrych. Aplikacja olejów jest prosta i szybka tak samo jak renowacja podłóg olejowanych. Również tutaj istnieje możliwość częściowej renowacji. Dlatego olejowanie tak chętnie stosowane jest na posadzkach w restauracjach i salach tanecznych. Nie występuje tutaj zjawisko ścierania powłoki.

W odróżnieniu od podłóg lakierowanych konieczne jest częste odnawiania podłogi olejowanej, a jeżeli zdecydujemy się na położenia lakieru konieczne będzie „głębokie” cyklinowanie.

Maciej Stefaniak

V33 Polska

Możliwość komentowania jest wyłączona.