Odnawianie mebli ogrodowych po zimie

W końcu przyszła wiosna i nasz ogród znowu budzi się do życia. Po długich miesiącach oczekiwania możemy wreszcie zaplanować spotkanie przy kawie lub grillu? Jednak zanim zaczniemy spędzać czas na świeżym powietrzu, przyjrzyjmy się kondycji naszych mebli ogrodowych. To najlepszy moment, żeby o nie zadbać i móc cieszyć się chwilami spędzanymi w ogrodzie.

Istnieje wiele sposobów ochrony drewna. W przypadku mebli ogrodowych wystawionych na działanie wielu czynników zewnętrznych, doskonale sprawdzi się system olejowania.

Olej do mebli ogrodowych V33 posiada szereg właściwości, które pozawalają zarówno na ochronę i dekorację drewna: odżywia, zabezpiecza przed działaniem wody oraz promieni słonecznych, zapobiega sinieniu drewna i powstawaniu plam, pozwala drewnu oddychać, a także uwydatnia zarys słojów.

Zanim jednak przystąpimy do nakładania produktu, drewno należy najpierw odpowiednio przygotować – powinno być bowiem surowe, czyste i suche.

Jeśli mamy do czynienia z drewnem surowym lub pokrytym olejem należy je lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym 120 i odpylić. Papieru ściernego o gradacji 180 użyjemy z kolei do drewna uprzednio pokrytego lazurą. Z drewna lakierowanego usuwamy warstwę lakieru lub farby (np. przy pomocy Środka do usuwania starych powłok V33), przemywamy wodą i pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Na koniec drewno należy przeszlifować.

Kiedy powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, możemy zabrać się do nakładania oleju.

Pierwszą warstwę nanosimy na niewielkie powierzchnie przy pomocy pędzla lub wałka. Dla optymalnej ochrony olej w drewno musi wniknąć głęboko, dlatego pierwszą warstwę należy nałożyć obficie. Po upływie 30 minut usuwamy nadmiar oleju i pozostawiamy do wyschnięcia. Całość powtarzamy aż drewno nie zostanie całkowicie zaimpregnowane, czyli kiedy nie będziemy dostrzegać matowych pól. Pomalowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na dobę.

WAŻNE! Aby meble pozostały w doskonałej kondycji, olej warto nakładać 2 – 3 razy w roku. Nie musimy powtarzać jednak całego cyklu. Wystarczy, że używając płaskiego pędzla nałożymy kolejną warstwę produktu, a jej nadmiar usuniemy przy pomocy szmatki już po upływie 10 minut.

W swojej ofercie V33 posiada również Olej do mebli ogrodowych o ekstremalnej odporności. W jego składzie znajduje się olej tungowy, będący najbardziej wytrzymałym olejem naturalnym!

Wybór oleju uzależniony jest tak naprawdę od indywidualnych preferencji klienta i długotrwałości efektu, który chce uzyskać.

RADA

Jak sprawdzić czy warstwa oleju, którą nałożyliśmy jest wystarczająca?

Wystarczy rozlać na drewno odrobinę wody. Jeżeli na powierzchni pojawią się jej kropelki, oznaczać będzie to, że drewno jest nasączone olejem wystarczająco.  Jeżeli woda zostanie wchłonięta – nakładamy kolejną warstwę oleju i powtarzamy test.

Możliwość komentowania jest wyłączona.